Obrączki ślubne — klasycznie czy nowocześnie?  – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Obrączki ślubne — klasycznie czy nowocześnie? 

Przed Wami jedna z najważniejszych okołoślubnych decyzji zakupowych. Na jaką kategorię obrączek się zdecydować? Podpowiemy, o jakich parametrach nie zapominać w trakcie składania zamówienia.

Piękno klasycznych obrączek ślubnych

Niekwestionowaną zaletą klasycznych obrączek jest ponadczasowość wzoru. Nieważne, ile lat upłynęło, biżuteria ślubna ma cieszyć oko i przypominać o Waszym wielkim dniu. Od modeli klasycznych wymagamy trwałości i odporności na uszkodzenia. Cechy niezbędne, gdy planujemy nosić obrączkę na co dzień – w tym także w trakcie pracy fizycznej czy podczas uprawiania sportu. Wybrany model musi być zatem dopasowany do Waszego obecnego – i przyszłego! – stylu życia. Klasyka odnosi się też do wyboru idealnego kruszcu. Wbrew pozorom nie musi być to uniwersalne, żółte złoto, ale np. elegancka platyna czy trwały tytan. Do klasyki obrączek zalicza się też wzory z kamieniami szlachetnymi – tu oczywiście królują nieśmiertelne diamenty.  

Narzeczeni mierzą obrączki na stoisku jubilera targów ślubnych.

Zakup obrączek – nie zapominaj o wygodzie

Wygoda i komfort noszenia to niezbędne cechy, których nie możemy pominąć. Jubilerzy doradzają wielokrotne pobieranie rozmiaru palca m.in. o różnych porach dnia. Przyczyna jest dość prosta – nasze dłonie mogą puchnąć pod wpływem wielu czynników np. temperatury, diety czy wykonywanej pracy. Dokładny pomiar zapobiegnie sytuacji, gdy na kilka tygodni przed ślubem odbierzemy obrączki, które okażą się zbyt duże lub – co gorsza – zbyt ciasne… 

Kolejną, ważną kwestią jest profil wnętrza obrączki. W zależności od modelu biżuterii możemy zdecydować się na profil płaski lub tzw. obrączki z soczewką – czyli modele z wewnętrznym wyobleniem. Drugi typ jest zdecydowanie bardziej komfortowy w noszeniu i pozwala skórze oddychać. Niezbędny, gdy często doświadczamy puchnięcia palców dłoni. Jeśli jedno z narzeczonych jest alergikiem (uczulać mogą popularne dodatki do złota), warto zainwestować w obrączki tytanowe lub platynowe. Minus – większy koszt niż tradycyjna biżuteria ślubna.

Zwiedzający targów slubnych mierzą obrączki przy stoisku jubilera.

Modne inspiracje u jubilera

Jeśli jesteście fanami mniej oczywistych rozwiązań nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać modele artystyczne. Wasze obrączki ślubne może wyróżniać m.in.:

  • wykonanie z mniej popularnego kruszcu np. platyny, białego złota czy nietypowego stopu metali; ostatnim hitem modowym są niezwykle wytrzymałe, minimalistyczne obrączki ze stali chirurgicznej,
  • oryginalny wzór z kamieni szlachetnych – oprócz brylantów może być to np. rubin lub delikatny szafir,
  • nietypowy grawer na obrączkach – zamiast daty odciski Waszych palców, zapis głosu lub… bicia serca, 
  • modelami z wzorem kompatybilnym np. wycięciem, które po złożeniu obrączek tworzy określony wzór (serce, napis, datę).

Wasze własne obrączki ślubne

Czy możliwe jest zaprojektowanie własnej obrączki ślubnej? W przypadku sklepów sieciowych możecie samodzielnie wybrać większość parametrów obrączek i ułożyć własny grawer. Większe pole do manewru znajdziecie w pracowniach artystycznych specjalizujących się w projektowaniu obrączek na zamówienie. Zakres usług jest zróżnicowany i zależy tak naprawdę od wybranego usługodawcy. W niektórych przypadkach projektant może się zainspirować Waszym wzorem lub doradzić, jak przekuć Wasz pomysł w wersję artystyczną. Główny minus tego rozwiązania – musicie liczyć się z dużo wyższym budżetem niż w przypadku klasycznych obrączek ze złota. Kluczowy plus? Niepowtarzalność wzoru, który Was wyróżni i pozostanie z Wami do końca życia.