Fakty i mity o bukiecie ślubnym – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Fakty i mity o bukiecie ślubnym

Klasyczny biedermeier czy fantazyjny bukiet z kłosów i szyszek? Podpowiadamy, co wybrać, obalając przy okazji kilka popularnych mitów na temat ślubnych wiązanek.

Bukiet ślubny dopasowany do sukni

Fakt: wiązanka ślubna powinna zgrabnie komponować się ze stylistyką i krojem sukni. Jako przyszła panna młoda z pewnością masz już wizję swojego wymarzonego bukietu. Pamiętaj, by ją zweryfikować u doświadczonego florysty. Twoja wiązanka spełnia rolę dekoracji – nie może przyćmić sukni kolorystycznie ani pod względem objętości bukietu. Przykład: ciężkie, ślubne naręcza kwiatów do noszenia na ramieniu nie są polecane kobietom o drobnej sylwetce i niskim wzroście.

Mit: bukiet panny młodej musi być duży i okazały, co symbolizuje „obfitość w miłości”. Aktualnie obowiązują trendy wręcz odwrotne – liczy się subtelny kształt bukietu, piękno kwiatów i pomysłowość. Na topie są m.in. małe, delikatne bukieciki przewiązane wstążką lub minimalistyczne kompozycje w kształcie berła.

Fakt: bukiet panny młodej i bukiecik w klapie marynarki pana młodego powinny być dopasowane stylistycznie. Dodajmy, że nie jest to żelazna reguła, ale raczej wskazówka dla florysty. Zdaniem ślubnych stylistów pojedynczy, cięty kwiat wpięty w klapę marynarki prezentuje się lepiej niż wiązany bukiecik.

Kwiaty panny młodej a pora roku

Fakt: w bukiecie ślubnym warto wykorzystać kwiaty sezonowe. Wiązanki wiosenne wyglądają uroczo z dodatkiem majowych konwalii czy delikatnych szafirków. W bukietach letnich zobaczymy m.in. dalie, piwonie i słoneczniki; jesienią – astry i wrzosy, zimą – gałązki roślin wiecznie zielonych, sukulenty lub ostrokrzew. Taki wybór jest podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i praktycznymi – czyli dostępnością oraz kosztem zakupu danego gatunku w sezonie. 

Symbolika kwiatów w bukiecie ślubnym

Mit: unikamy kwiatów w kolorach o tzw. negatywnej symbolice. Mowa m.in. o fiolecie symbolizującym smutek i żałobę czy odcieniach żółci wiązanych z zazdrością. Do kwestii znaczenia „mowy kwiatów” warto podejść z przymrużeniem oka. W przypadku kompozycji kolorystycznej liczy się ogólny efekt estetyczny i dopasowanie do stylizacji panny młodej. Kwiaty fioletowe to szalenie popularne rozwiązanie – szczególnie w połączeniu z karminowymi różami. Jeśli chodzi o odcienie żółci – bukiet ślubny z kwiatów słonecznika będzie uroczym dodatkiem do lekkiej kreacji ślubnej w letnim stylu.

Fakt: biel i zieleń to podstawowe odcienie bukietu ślubnego. Mowa o kluczowej, tradycyjnej symbolice wiązanki ślubnej. Biel oznacza „niewinność” i „świeżość”, „nowy początek”, „nową drogę”. Zieleń symbolizuje „nowe życie” – dawniej także panieństwo narzeczonej.

Mit: bukiet ślubny nie powinien zawierać roślin o elementach ostrych, ze spiczastymi końcówkami np. ostu, ostrokrzewu czy gałązek. Z dawnych przesądów dziś możemy wykorzystać jedynie radę o unikaniu elementów, które mogą przypadkowo uszkodzić haftowane elementy sukni. W praktyce – o czym przekona nas większość florystów – osty ozdobne, gałęzie, ostrokrzew a nawet szyszki to szalenie popularne budulce bukietów w stylu nowoczesnym, rustykalnym lub eko.

Fakt: nowoczesne bukiety ślubne w stylu eko mogą być wykonane z dowolnego typu budulca. Biżuteria, koraliki, tkaniny, elementy papierowe a nawet dekoracyjna bibuła – to tylko wybrane materiały, z których zdolny artysta stworzy fascynujący bukiet ślubny w stylu DiY.