7 rzeczy, które musisz wiedzieć o ślubie w plenerze – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o ślubie w plenerze

Niektóre pary młode decydują się na ślub w plenerze zamiast standardowej ceremonii w kościele czy głośnej sali weselnej. Czym jednak należy się kierować, kiedy zdecydowaliśmy, że nasz ślub odbędzie się na łonie natury? Jakie zasady panują, jeśli chodzi organizację tego typu wydarzenia?  

Jak w Polsce zorganizować ślub w plenerze? — zasady i formalności 

Śluby plenerowe są dla wielu par wymarzoną wizją ceremonii ślubnej. Jeszcze kilka lat temu ciężko było uzyskać zgodę na zorganizowanie tego typu wydarzenia ze strony urzędu, jednak dzięki nowelizacji ustawy z 2015 roku ślub w plenerze stał się możliwy. Najpopularniejszą formą tego typu wydarzenia jest ślub cywilny. Oczywiście, w dzisiejszych czasach ślub w plenerze może odbyć się także bez urzędnika, wtedy mamy do czynienia ze ślubem humanistycznym bądź ślubem wyznaniowym. Z pewnością pierwszą, główną zasadą organizowania ceremonii ślubnej w plenerze jest wybranie odpowiedniego miejsca. Warto pamiętać również że w przypadku ślubu cywilnego z urzędnikiem państwowym, temat godła powinien być omówiony na samym początku – kim jest osoba  organizująca godło, czy jest to para młoda, czy urzędnik. Warto również dowiedzieć się, czy godło może stać na stole, czy powinno wisieć tuż za miejscem ceremonii ślubnej. 

O czym warto pamiętać? 

Z pewnością jedną z najważniejszych kwestii jest oświetlenie. Zdjęcia z wesela w plenerze muszą być profesjonalne, w takim klimacie jest to nieco utrudnione, dlatego musimy zadbać o to, aby fotograf ślubny mógł pracować w odpowiednich warunkach. Z tego względu warto pamiętać o odpowiedniej godzinie ślubu. Około trzech do czterech godzin przed zachodem słońca to idealny czas, aby zorganizować ślub w plenerze. Na naszym rynku istnieją firmy specjalizujące się w dekoracji światłem miejsca, w którym odbywa się wesele w plenerze, powinniśmy pomyśleć o tego typu usługach. Zwróćcie uwagę na to, aby Wasi goście mieli zapewnioną rozrywkę. Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie zabaw i gier integracyjnych. W warunkach plenerowych tego typu rozrywka dostarcza wielu wrażeń i może być zapamiętana na długo. Ostatnią, siódmą zasadą organizacji ślubu w plenerze, jest to, aby zaopatrzyć się w środki przeciwko komarom, które mogą utrudnić naszym gościom dobrą zabawę. Wszyscy wiemy, jak męczące potrafią być owady w sezonie letnim, dlatego,  też musimy pamiętać o tym, aby nasi goście nie wyszli z naszego wesela pokąsani i niezadowoleni.

Koszt ślubu i wesela w plenerze

Koszt organizacji ślubu oraz wesela w plenerze wynosi około 1000 zł. Przede wszystkim jest to koszt stroju urzędnika i niezbędne dodatki: pełen strój urzędnika, usługi fryzjerskie, konserwacja odzieży, nabycie insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP, patera na obrączki, konserwacja patery, koszt dojazdu, wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC. Zorganizowanie wesela w plenerze wynosi około 25 tys złotych, na co składa się: zakup namiotu, podłogi pod namiot, wypożyczenie stołu, krzeseł oraz obrusów, dj, dekoracje, catering, serwis oraz obsługa, a także przenośna toaleta. Do tego dochodzą oczywiście wydatki związane ze zużytym prądem w kwestii nagłośnienia oraz oświetlenia. Koszty związane ze ślubem w plenerze są dosyć wysokie, dlatego decydując się na tego typu formę ceremonii, musimy być odpowiednio przygotowani finansowo.