​​​​​​​Co musisz wiedzieć o intercyzie? – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

​​​​​​​Co musisz wiedzieć o intercyzie?

Kwestie majątkowe związane z zawarciem związku małżeńskiego to zawsze temat kontrowersyjny i wart głębszego omówienia. Intercyza jest obecnie nazywana umową majątkową, jest to rodzaj rozstrzygnięcia pomiędzy małżonkami lub osobami, których celem jest zawarcie związku małżeńskiego. Działanie to prowadzi do innego niż ustawa majątkowego ustroju małżeńskiego. 

Umowa majątkowa małżeńska — co to takiego? 

Wedle zapisu, który znajduje się w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w art.47 rozdziału II o umownych ustrojach majątkowych małżonkowie mają możliwość przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć bądź ograniczyć. Małżeństwo może również ustanowić rozdzielność majątkową, a także rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, czyli zawrzeć umowę majątkową. Umowa o charakterze majątkowym może również poprzedzać ślub.

Kiedy warto myśleć o intercyzie? 

Ciężko jest jednoznacznie orzec, czy warto udać się do notariusza i podpisać intercyzę. Wszystko zależy od kwestii, które ustalą przyszli bądź obecni małżonkowie. Umowa majątkowa ma swoje wady oraz zalety, a jej rozdzielność sprawia, że podczas trwania całego małżeństwa obie strony pracują na własny rachunek. Korzyści płynące z takiej, a nie innej decyzji pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy jedna ze stron prowadzi działalność gospodarczą, stricte tą obarczoną dużym ryzykiem i odpowiada za nią całym majątkiem. Z pewnością jest to również ułatwienie, jeśli chodzi o ewentualny rozwód i uniknięcie niepotrzebnych sporów związanych z majątkiem, lecz ciężko jest wybiegać na przód z tak czarnymi myślami. 

Intercyza nie tylko przed ślubem

Intercyzę można również zawrzeć w czasie trwania małżeństwa, takie rozstrzygnięcie sprawy oznacza, że każdy z małżonków zarządza i rozporządza od tej chwili całym swoim majątkiem samodzielnie. Tego typu umowa majątkowa nie przysparza tyle niepotrzebnego stresu w trakcie przygotowań do ślubu. Polskie prawo przewiduje też możliwość zawarcia umowy ograniczającej zakres wspólności ustawowej, wówczas małżonkowie ustalają, że pewne dochody nie wejdą do majątku wspólnego, lecz reszta będzie nadal funkcjonować na ogólnych zasadach wspólności ustawowej.

Punkt drugi wspomnianego artykułu nr. 47 mówi, że umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W przypadku jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej. Decydując się na rozdzielność majątkową, para bądź małżeństwo powinno kierować się wspólnym dobrem, decyzja ta powinna być również dobrze przemyślana, aby nie urazić żadnej ze stron. Rozmowa o intercyzie może być doskonałym wstępem do rozmowy o podziale kosztów wesela.