Wróć do listy artykułów

Blog

06.05.20

Zastawiony i elegancki stół weselny czeka na przyjęcie gości.Jak usadzić gości na weselu? 

Zgodnie z pokrewieństwem, wzajemnymi sympatiami a może przypadkowo? Podpowiadamy, jak prawidłowo usadzić gości weselnych.

Ogólne zasady sadzania gości na weselu 

Prawidłowo usadowieni goście na weselu to nie lada sztuka, której sprostanie będzie dla Was solidnym wyzwaniem. Skład głównego stołu na przyjęciu jest oczywisty – na honorowym miejscu zasiada para młoda i rodzice, czyli gospodarze przyjęcia. W niektórych tradycjach państwo młodzi zapraszają też do swojego stołu sędziwych członków rodziny – pradziadków lub dziadków.

Wątpliwości pojawiają się na dalszych etapach, gdy należy podzielić gości według jasno określonych kryteriów. Najczęściej wybierane opcje to usadowienie według: 

Różnorodne rozstawienia stołów na weselu – co wybrać?

Czy wydzielać stolik dla dzieci na przyjęciu weselnym?

Tak, ale tylko wtedy, gdy mamy pewność, że na przyjęciu pojawi się przynajmniej kilkunastoosobowa grupa maluchów w podobnym wieku. Wówczas warto nie tylko przygotować dziecięce menu, ale i np. specjalne, weselne atrakcje lub animacje dla najmłodszych. Oddzielenie kilkorga wybranych dzieci od stołu głównego może być źle odebrane przez rodziców. Pamiętajmy także, aby do stołu dla „juniorów” nigdy nie delegować nastolatków. 

Sympatie i antypatie gości weselnych

Ewentualne, wzajemne antypatie to ostatnia, dyskusyjna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę przy usadzaniu gości. Jak to zrobić, aby nie zważyć dobrego humoru zaproszonych? Warto podeprzeć się własną empatią lub poradą zaufanej osoby, która wyjaśni, jak powinni siedzieć Wasi goście weselni, aby nie odnowiły się rodzinne niesnaski (jeśli takowe występują…). Unikamy także łączenia przy jednym stole znajomych, którzy nie pałają do siebie sympatią i generalnie nie czują się dobrze w swoim towarzystwie. Ta sama zasada dotyczy kolegów z pracy, sąsiadów, byłych partnerów i rozwiedzionych małżonków. 

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie