Wróć do listy artykułów

Blog

27.05.20

Numer 30 oznacza granicę wiekową, po której coraz więcej par decyduje się na ślub.Kilka najlepszych powodów, aby wziąć ślub po 30-tce

Przemiany gospodarcze i społeczne, studia kobiet, postawienie na rozwój zawodowy sprawiły, że podniósł się wiek, w którym zawierane są małżeństwa. Trzydzieści lat temu niemal standardem było zawieranie związków małżeńskich między 18 a 25 rokiem życia. Para, w której choć jedna osoba miała ponad 30 lat, należała do rzadkości. Obecnie średni wiek zawierania małżeństw to 28-32 lata, choć coraz więcej osób bierze po raz pierwszy ślub nawet po 35 roku życia. 

Ślub po 30 -tce

Według naukowców najlepszy wiek na ślub to 28-32 lata.  Małżeństwa zawierane w późniejszym wieku to większe ryzyko rozwodu. Uważa się, że im człowiek starszy, tym ma więcej swoich przyzwyczajeń, większą odpowiedzialność zawodową i niechętnie chodzi na kompromisy. Wiele zależy od charakteru pary. Z drugiej strony, ślub po 30-tce zawierają osoby, które w końcu znalazły drugą połową, mają dobrą sytuację finansową i mieszkaniową i mogą pozwolić sobie na samodzielną organizację wesela. To osoby, które doszły do wniosku, że najpierw trzeba zapewnić sobie jako takie warunki życia, a dopiero potem zakładać rodzinę. Złośliwościami rodziny nie należy przejmować się, tylko cieszyć się swoim szczęściem.

Pewna siebie panna młoda po 30-tce

Ślub po trzydziestce wciąż wzbudza kontrowersje, a kobieta, która decyduje się  na taki krok, jest obiektem krytyki w rodzinie i wśród znajomych. Tymczasem ślub po 30-tce to dobry pomysł, ponieważ ludzie wiedzą czego chcą i mają określoną pozycję zawodową. Panna młoda po 30-tce jest pewna siebie, ma swój plan na życie, wie ile w życiu osiągnęła i dlatego uznała, że może zacząć nowy etap w życiu. Dekada między 30-40 lat nie przekreśla planów rodzicielskich – wiele osób zostaje wtedy rodzicami, którzy mogą poświęcić dzieciom więcej czas niż młodzi małżonkowie godzący studia z pracą. Panna młoda po 30-tce może ubrać każdą kreację, która pasuje do jej sylwetki i urody. Nie ma ograniczeń w makijażu, czy fryzurze. Ślub po 30-tce może odbyć w dowolnym obrządku religijnym lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Panie po 30-tce wybierają suknie eleganckie, szykowne, bez tony falban, piór i koralików od pasa w dół.  Stawiają na suknię z ozdobną górą i spódnicą w kształcie litery A, unikają usztywnionego dołu sukni. W modzie są też koronki lub suknie satynowe z elementem biżuterii oraz niewielką koronką na górze, ewentualnie na wysokości pasa. Rzadziej niż młodsze koleżanki decydują się na głębokie dekolty, cienkie ramiączka, czy suknie mocno wycięte na plecach.

Stabilizacja i życiowe podejście do wielu spraw

Osoby po 30-tce mają zazwyczaj stabilną pracę, mieszkanie i za sobą najbardziej imprezowy okres życia. Często zwiedziły wiele krajów, ale przede wszystkim posiadają doświadczenie życiowe i umiejętność radzenia sobie w wielu sytuacjach. Etap błędów, np.: w postaci kilku kredytów naraz, już szczęśliwie za nimi. Mając określoną stabilizację życiową, dopiero po 30-tce podejmują decyzję o założeniu rodziny. Ślub po 30-tce biorą też osoby, które są w związku od wielu lat i mają razem dzieci oraz pary mające niekorzystne doświadczenia w poprzednich związkach, które w końcu znalazły odpowiednią drugą połowę na resztę życia. 

Ślub po 30-tce – jak chcecie?

Zaletą ślubu po 30-tce jest to, że można spełnić swoje marzenia i oczekiwania. Para młoda sama płaci za wszystkie atrakcje, więc nie musi liczyć się ze zdaniem rodziców, którzy w przypadku nowożeńców do 25 roku najczęściej współfinansują wesele.

Nie ma górnego wieku, w którym należy mieć za sobą ślub. Najważniejsze, aby powodem zawarcia małżeństwa była miłość i chęć przejścia razem przez życie.

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie