Wróć do listy artykułów

Blog

25.05.20

Pannie młodej towarzyszą jej druhny w różowych sukienkach.Rola świadkowej na weselu

Ślub to wyjątkowo precyzyjnie zaplanowane wydarzenie. Poprzedza je długi okres przygotowań sięgający od kilku tygodni, nawet do dwóch lat. Nieocenioną pomocą jest świadkowa - najczęściej siostra, kuzynka, przyjaciółka, koleżanka, która jest zaangażowana w przygotowanie uroczystości od samego początku do ostatnich chwil wesela lub poprawin. To druga po pannie młodej najważniejsza kobieta na weselu. Świadkowa wspiera pannę młodą, musi być odpowiedzialna i asertywna.

Zostałam świadkową i co dalej?

Obowiązkiem świadkowej jest doradztwo w najważniejszych sprawach i odciążenie panny młodej oraz przygotowanie wieczoru panieńskiego. Świadkowa może towarzyszyć pannie młodej podczas wyboru sukni, próbnej fryzury, czy makijażu. Jest głosem doradczym w kwestii wyboru sali weselnej i jej dekoracji. Podczas szukania sali, załatwiania spraw związanych z wynajęciem lokalu na wesele młodej parze i świadkowej powinien towarzyszyć jeszcze świadek ze strony pana młodego. Rolą świadków jest wnoszenie spokoju w życie państwa młodych przez cały okres przygotowawczy i na weselu.

Nie zapomnij o formalnościach

Rola świadkowej na ślubie (bez względu na rodzaj ceremoni) jest ogromna – potwierdza ona swoim podpisem zawarcie małżeństwa, to znaczy podpisuje akt ślubu. Odbiera od gości kwiaty w trakcie składania życzeń. 

Obowiązkowe zadania świadkowej przed ślubem

Świadkowa jest osobą najbliższą pannie młodej, jest włączona we wszystkie przygotowania ślubne – wybór sali, dekoracji, jedzenia, butów, sukni, welonu, próbna fryzura i makijaż. Oczywiście organizuje wieczór panieński, wymyśla na niego atrakcje, np.: nietypowe zabawy. Powinna współpracować ze świadkiem i zadbać o to, aby w dniu ślubu wszystko było przygotowane perfekcyjnie. W dniu ślubu pomaga stroić pannę młodą. Odbiera bukiet z kwiaciarni, dogląda przygotowania i dekoracji sali weselnej.

Cenna pomoc podczas przyjęcia

Świadkowa i świadek to osoby, do których goście składają wszystkie uwagi na weselu. Oboje dbają o prawidłowy przebieg wesela,np: pilnują, aby na stołach nie zabrakło jedzenia i alkoholu. Świadkowa musi przygotować zestaw ratunkowy dla panny młodej, który pomoże młodej mężatce przetrwać wesele i zachować piękny wygląd przez całą imprezę. Odbiera od gości prezenty i rozdaje gościom upominki z podziękowaniem za przybycie na uroczystość i przyjęcie.  Rola świadkowej na weselu jest nieoceniona podczas oczepin – nadzoruje oczepiny i dba o to, aby jak najwięcej gości brało udział w zabawie. Zajrzyj również do naszego poradnika, jak wybrać idealną świadkową.

Bycie świadkową na weselu jest zaszczytem. Powierzenie tak odpowiedzialnego zadania świadczy o zaufaniu i  nadziei przyszłej mężatki na wspaniałe wesele. Przygotowania do ślubu cementują kobiecą przyjaźń.

 

 

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie