Wróć do listy artykułów

Blog

01.04.20

Samochód nowożeńców z tablicą just married stoi na plaży przy zachodzie słońca.Ślubne savoir vivre młodej pary

Dbałość o samopoczucie gości weselnych – czy jako para młoda jesteście na to gotowi? O jakich zasadach grzeczności musicie pamiętać?

Układanie listy gości, wręczanie zaproszeń, usadowienie uczestników wesela, przyjmowanie życzeń, dbałość o pozytywną atmosferę przyjęcia – obowiązków młodej pary jest naprawdę sporo. Nic dziwnego, że większość narzeczonych odczuwa stres związany z socjalną stroną organizacji przyjęcia. 

Obowiązki młodej pary wobec rodziców

W tradycji staropolskiej to rodzice państwa młodych są gospodarzami przyjęcia. Jeśli hołdujecie tej zasadzie – a rodzice partycypują w kosztach wesela – musicie opracować wspólnie listę zaproszonych gości. Uwzględnić należy m.in. dalszych krewnych, znajomych lub współpracowników rodziców, nawet wtedy, gdy nie spotkaliście się osobiście. Powyższej zasady nie macie obowiązku uwzględnić, gdy planujecie opłacić wszystkie koszty uroczystości. Pomimo tego warto zawsze upewnić się, czy rodzice chcieliby zobaczyć na przyjęciu np. zaufanego znajomego, przyjaciółkę lub dawno niewidzianą krewną. 

Tradycyjne funkcje rodziców państwa młodych:

Młoda para a goście weselni

Jedno z najbardziej wymagających zadań młodej pary to zapewnienie gościom przyjemnej atmosfery i rozrywki dostosowanej do gustów zgromadzonych. O poziomie trudności zadania przekonała się niejedna para próbująca zamówić idealną oprawę muzyczną czy skomponować jadłospis, który spotka się z ogólną aprobatą. Parom stresującym się nadmiarem obowiązków wedding planerzy radzą postawę otwartości. Jako para młoda musicie być po prostu dostępni i otwarci na komunikację. 

O ile to możliwe pamiętajcie, aby koniecznie:

O czym nowożeńcy nie mogą zapomnieć?

Otwartość, pozytywne nastawienie i komunikacja to podstawa. Pisaliśmy już o roli rodziców – równie ważni są świadkowie, starostowie, Wasze rodzeństwo, seniorzy rodziny i osoby zaangażowane w organizację wesela. Nie zapominajcie o podziękowaniach i drobnych upominkach świadczących o Waszej pamięci. 

W dobrym tonie jest zadbanie o atrakcje dla dzieci zaproszonych na przyjęcie. Jeśli nie chcecie, aby się nudziły, możecie zamówić usługę weselnych animacji dla najmłodszych. Pamiętajcie, aby umożliwić gościom bezpieczny dojazd do domu – przyda się zamówienie transportu lub kilku dedykowanych kierowców. Nie zapominajcie także o zapewnieniu noclegu gościom dojeżdżającym. 

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie