Ślubne zwyczaje w różnych rejonach Polski – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Ślubne zwyczaje w różnych rejonach Polski

W różnych stronach naszego kraju panują odmienne ślubne zwyczaje, tradycje weselne są wpisane w historię naszego narodu. Jak ślub i wesele wygląda w poszczególnych rejonach Polski? Jak się okazuje, tradycja weselna nie jedno ma imię!

Ciekawostki z różnych regionów kraju 

Nie bez powodu istnieje powiedzenie ,,Co kraj, to obyczaj”. W naszym kraju istnieje nie jedna, a wiele tradycji weselnych! Niektóre z nich są kultywowane jedynie w jednym regionie Polski tak jak np. na Kaszubach, gdzie ślubnym zwyczajem są m.in. zrękowiny. Tradycja ta polega na tym, że parę dni przed ślubem rodzice Pana Młodego oraz Pan Młody zjawiają się w domu narzeczonej i obdarowują ją oraz jej rodziców prezentami. Z drugiej strony sytuacja wygląda tak samo, na nich również czekają podarunki. Inną tradycją weselną są tzw. ,,zwiady”, które spotkamy na Podkarpaciu. Rodzina przyszłego Pana Młodego wysyła do rodziców przyszłej panny młodej swojego powiernika, którego zadaniem jest przeprowadzenie rozmowy, w trakcie, której „przekona” on ich do narzeczonego, opowiadając o jego wszystkich jego zaletach. Parę dni później odbywa się kolejna wizyta, nazywana „poselinami”, gdzie podejmowana zostaje decyzja dotycząca wartości posagu.

Tradycje weselne znane w całej Polsce

Pomijając ślubne tradycje charakterystyczne dla konkretnych regionów Polski, istnieją również takie zwyczaje ślubne i weselne, które znane są w całej Polsce. Większość par młodych nie wyobraża sobie bez nich swojego ślubu i wesela, co też może świadczyć o tym, że z pewnością zwyczaje te jeszcze przez wiele lat nie zaginą i nadal będą kultywowane. Jedną z tych ślubnych tradycji są tzw. „wywodziny”, znane w kilku regionach Polski, w niektórych nazywane również „wykupinami”. Pan Młody przybywa przed ślubem do domu panny Młodej a jego zadaniem jest wrzucanie do koszyczka druhny pieniędzy, aby ,,wykupić pannę młodą”. W artykule Tradycyjny zaręczynowy obiad, czyli zmówiny opisaliśmy także piękną tradycję zapoznania się rodziców państwa młodych.

Nowoczesność kontra ślubne tradycje

Współczesne śluby i wesela są świetnym przykładem łączenia tradycji z nowoczesnością. Istnieją tradycje ślubne, których nie pokona duch nowoczesności, m.in. wzruszający moment błogosławieństwa przez rodziców w domach. Wiele par młodych decyduje się jednak zrezygnować z licznych ślubnych tradycji i do swojego wyjątkowego dnia wprowadzić nowatorskie zabawy i ponadczasowe zwyczaje ślubne. Najlepszym sposobem dla niezdecydowanych będzie połączenie tradycji z nowoczesnością, aby licząc się ze starymi zwyczajami, dodać do nich nutkę świeżości.