Tradycje weselne a przyjęcie alternatywne    – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Tradycje weselne a przyjęcie alternatywne   

Które z ślubnych tradycji warto zachować nawet wtedy, gdy planujemy wesele alternatywne?

Które tradycje weselne znajdziemy na każdym przyjęciu?

Polskie tradycje weselne to mieszanka tradycji chrześcijańskiej, obyczajów ludowych i zapożyczeń kulturowych m.in. z Wielkiej Brytanii i Włoch. O tym, które z nich wykorzystać podczas własnego wesela decyduje para młoda, wybierając typ uroczystości (ślub konkordatowy, cywilny, humanistyczny), miejsce i styl przyjęcia. Większość par decydujących się na ślub tradycyjny zachowuje tzw. kanon polskich tradycji weselnych – różniących się lokalnie, ale zazwyczaj obejmujących:

  • błogosławieństwo narzeczonych przez rodziców – w niektórych wersjach także przez seniorów rodziny (babcie, dziadków),
  • przywitanie gości weselnych muzyką – może być połączone z pierwszym toastem,
  • obsypanie młodej pary ryżem, konfetti lub płatkami kwiatów – obyczaj wywodzący się jeszcze z czasów starożytnych, mający gwarantować płodność i bogactwo,
  • przywitanie młodej pary chlebem i solą,
  • pan młody przenosi pannę młodą przez próg – w wersji ludowej był to zazwyczaj próg nowego domu małżonków, 
  • oczepiny – zwyczaj pochodzący z tradycji ludowej symbolizujący przyjęcie panny młodej do grona kobiet zamężnych.

Warto też wymienić popularne, lokalne tradycje jak np. konieczność „wykupienia” panny młodej u druhen czy zwyczaj przejeżdżania orszaku weselnego przez „bramy” – każdy z gości musi wykupić przejazd drobnym datkiem.

Co to znaczy wesele alternatywne?   

Wesele alternatywne może mieć tak naprawdę dowolny przebieg. Za śluby alternatywne uważa się m.in. śluby plenerowe, przyjęcia w stylu ekologicznym oraz wesela zero waste. Do tej kategorii zaliczymy też naprawdę oryginalne, rzadkie pomysły na złożenie przysięgi jak np. śluby pod wodą czy na plaży. Alternatywny może być styl wesela. Przyjęcie weselne w stylu gotyckim, hipisowskim, retro, nawiązujące do bohaterów Star Wars lub Władcy Pierścieni – to odważne rozwiązanie dla par, których łączy podobne hobby. Do nietypowych miejsc organizacji ślubnej zabawy zaliczają się m.in. hale w stylu industrialnym, stodoły (ślub w stylu country) czy XIX-wieczne spichlerze zaadaptowane na potrzeby organizacji imprez. 

Jak pogodzić tradycje weselne z nowoczesnością?   

Przyjęcie alternatywne wymaga pomysłowego połączenia nowoczesnych rozwiązań i ślubnych tradycji, które chcecie zachować. To Wy decydujecie o tym, jak będą wyglądać elementy składowe idealnego przyjęcia. Przykładowo: tradycyjna może być główna uroczystość, a przyjęcie weselne w stylu luźnym, zwariowanym. Być może spodoba Wam się pomysł wzbogacenia ślubnej tradycji o elementy stylu ekologicznego – np. wesele w stylu zero waste? Fanom nowinek technologicznych warto z kolei polecić np. sesje fotograficzne i nagrania z wykorzystaniem drona.