Tradycyjny zaręczynowy obiad, czyli zmówiny – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Tradycyjny zaręczynowy obiad, czyli zmówiny

Zmówiny to inaczej pierwsze spotkanie rodziców narzeczonych, poznanie się, rozmowa o planach zakochanych. Dawniej służyła ustaleniu kwestii związanych z podziałem majątku, dzisiaj to bardziej spotkanie na temat podziałów kosztów wesela. Kiedyś nie mogło się bez nich obejść żadne wesele. Zasady organizacji wesel zmieniły się przez lata, co jest spowodowane lepszym statutem materialnym przyszłych małżonków, ale okazja do świętowania miłości, poznania nowych ludzi pozostała. Zmówiny, choć w zmienionym celu nadal pozostają ważną częścią przygotowań przedślubnych.

Zmówiny – inny wymiar tradycji

Przyszły pan młody poprosił ukochaną o rękę w romantycznej scenerii, a ona zgodziła się zostać jego żoną i wspólnie iść przez życie. Po romantycznej chwili dla dwojga przychodzi pora na uroczysty obiad zaręczynowy i poznanie się rodziców młodej pary, czyli na zmówinyRodziców powinny zaprosić narzeczeni, panna młoda lub rodzice panny młodej. Zwyczajowo zmówiny odbywają się w domu panny młodej.

Historia zmówin 

Zmówiny to staropolska tradycja. Celem pierwszego spotkania rodziców narzeczonych było omówienie kwestii finansowych związanych z posagiem panny młodej i przygotowaniem wesela. Obecnie przyjmuje się, że poznanie się rodziców obu stron może nastąpić w dowolnym momencie, jednak najpóźniej zaraz po zaręczynach, Zmówiny najczęściej organizowane rok przed ślubem. W dawnych czasach w dniu zaręczyn okoliczni znajomi palili wiąchę (snopek słomy lub siana), przed domem w którym odbywały się zmówiny. Pan młody musiał  wyjście na dwór z butelką wódki ( lub z kilkoma butelkami) i wypić, chociaż kieliszek wódki z osobami palącymi tę wiąchę. Tradycja przetrwała na niektórych wsiach. 

Jak zaręczynowy obiad wygląda dzisiaj? 

Zmówiny, inaczej obiad zaręczwynowy lub kolacja zaręczynowa powinna być przygotowywana przez matkę panny młodejCoraz częściej zamawia się stolik w restauracji, co oszczędza rodzinie stresu przygotowań. Pan młody ma obowiązek przynieść kwiaty dla przyszłej żony i teściowej oraz upominek najczęściej alkohol dla teścia. Obiad zaręczynowy powinien rozpoczynać się od oświadczyn przyszłego pana młodego. Coraz więcej par jest już po zaręczynach, a zmówiny to okazja do świętowania zaręczyn.

Wskazówki, jak przygotować najlepsze zmówiny 

Po powitaniu – wręczeniu kwiatów dla pań i upominku dla teścia rozpoczyna się rozmowę od tematów niezobowiązujących typu: pogoda, piękno okolicy, zainteresowania, samochody. Później następują pytania o pracę, wykształcenie, najbliższe plany zakochanych, aż w końcu przechodzi się do konkretów odnośnie wesela. Atmosfera powinna być luźna. Przejście na „ty” powinna zaproponować najstarsza osoba.

Wiele par ma wątpliwości, czy warto organizować zapoznawczą kolację zaręczynową rodzin, skoro sami opłacają weselne koszty. Za takim spotkaniem przemawia chęć poznania się obu stron, które przecież lada moment staną się rodziną. Łatwiej jest przeżyć wesele, jeżeli rodzice nowożeńców znają się i łączą ich sympatyczne relacje.