Wróć do listy artykułów

Blog

19.07.20

Na słodkim stole targów slubnych prezentują się kolorowe minimalistyczne słodkie poczęstunki dla gości weselnych.Wesele w minimalistycznej wersji

Huczne śluby mają zwolenników i przeciwników. W czasach, kiedy ceny usług ślubnych są naprawdę wysokie, a przeciętne wesele pochłania więcej funduszy niż wkład własny na mieszkanie wymagany przez bank, co raz więcej par, decyduje się na minimalizm weselny. Wychodzą z założenia, że ślub ma być świętem, a nie początkiem spłacania kredytu i kłopotów finansowych. Drugim powodem, dla którego pary decydują się na wesele w wersji minimalistycznej, jest niechęć do przepychu i wielkich przyjęć oraz umiłowanie prostoty.

Wesele w wersji mini

Choć śluby wydają bardzo tradycyjnymi uroczystościami, ich kształt podlega nieustającym zmianom. Ślub to rodzaj rytuału przejścia – ze stanu wolnego do małżeństwa. Większość nakazów i zakazów skupia się na pannie młodej. W tradycji wesele to uroczystość, która ma pokazać przynależność do wyższej klasy społecznej i na którą nie żałuje się pieniędzy. Jednak spora część osób planujących ślub mówi NIE tradycji wystawnych przyjęć, niewygodnej sukni typu bombka z falbankami i ciasnawym gorsetem i stawia na, aby ślub był wydarzeniem, o jakim marzą. Dlatego coraz popularniejsze są śluby mini, które, chociaż nie tak wystawne, to jednak odzwierciedlają potrzeby i możliwości pary.

Mini wesele, czyli mniej gości 

W polskiej, pięknej ślubnej tradycji jest wymóg zaproszenia całej rodziny, nawet jeżeli wielu osób nie wiedziało się od dawna, a młoda para nie zna takich krewnych. W ostatnich latach ten trend ulega zmianie i przyszli małżonkowie kategorycznie nie zgadzają się na zapraszanie ciotek i wujków, których nie znają, zamiast nich wolą zaprosić przyjaciół lub ograniczyć liczbę gości do osób im znanych i przez nich lubianych. Z drugiej strony ograniczenie liczby gości i mimi wesele to mniejsze wydatki, co ma duże znaczenie w budżecie nowożeńców. Bez względu na liczbę gości an weselu, warto wiedzieć, w jaki sposób zaprosić uczestników wesela. Kilka wskazówek można przeczytać w naszym wpisie Zaprszanie gości na ślub.

Mini dodatki, dekoracje i słodkości weselne 

Wesele nie musi oznaczać przepychu i połączenia w jedną całość gustów dwóch rodzin. Mini wesele może oznaczać ograniczenia w kolorze, dekoracjach i wielkości słodkości. Można zdecydować się na jeden zestaw kolorystyczny, np.: biały z pudrowym różem, gdzie dekoracją stołu mogą być mini-różyczki w tych kolorach i duże kwiaty w powyższych barwach. Modne jest także połączenie bieli z kolorem liliowym lub złotym. Popularności cieszą się także słodkie bufety, na których dominują mini-ciasteczka o różnych smakach.

A może… Suknia ślubna w wersji mini 

W przypadku sukni pojęcie mini można rozumieć dwojako – krótka sukienka lub suknia skromna z minimalną ilością dodatków – przeważnie koronkowa góra,  ale bez falban, piór, czy kroju bombki. Długie suknie mini to najczęściej suknie proste, z biżuteryjnym paskiem, ewentualnie z niewielką ilością koronki, haftu lub delikatną falbanką na dekolcie. Taka suknia pięknie dopełnia mini wesele.

Mini wesele to na pewno dobry pomysł dla każdego, kto chce zorganizować ślub po swojemu, a nie hołduje tradycji hucznego wesela. Nie musi być to przyjęcie nudne - wręcz przeciwnie - to wesele z dokładnie przemyślaną koncepcją. Mniej gości i drogich ozdób to więcej atrakcji na weselu, choćby popularna fotobudka, czy pokaz baniek.

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie