Wybór daty ślubu – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Wybór daty ślubu

Zaręczyny to ogromne święto – zakochana para podjęła decyzję o wspólnym życiu, o chęci zawarcia małżeństwa. Przed zakochanymi mnóstwo przygotowań do ceremonii ślubnej. Pierwszym krokiem, który rozpoczyna przygotowania, jest wyznaczenie daty ślubu. Ustalenie idealnej daty nie jest proste. Można kierować się wieloma czynnikami: szczęśliwymi miesiącami, ważnymi rodzinnymi rocznicami, ceną usług ślubnych.

Czym kierują się narzeczeni przy wyborze daty ślubu?

Czynników przy wyborze daty ślubu, którymi kierują się narzeczeni, jest co najmniej kilkanaście. Zwykle najpierw pada pierwsza propozycja, np.: miesiąc i rok, a później weryfikowana jest przez dostępność wymarzonej sali. Pary kierują się także wszelkimi wróżbami wokół daty urodzin przyszłych małżonków lub marzeniami o pięknym ślubie w wybranej scenerii. Popularne jest zwracanie uwagi na przesądy dotyczące miesięcy i kierowanie się kosztami wesela. Wiadomo, że wybór daty ślubu na kwiecień oznacza mniejsze koszty niż ceremonia w sierpniu. Część par chce połączyć święta ze ślubem lub wybiera datę blisko świąt. Inni wybierają datę, kierując się miesiącem, w którym pobierali się dziadkowie lub rodzice (o ile ich małżeństwa przetrwały próbę czasu). Przy wyborze daty ślubu trzeba brać pod uwagę sezonowość niektórych elementów, np.: kwiatów lub urlopu firmy, na której usługach zależy młodej parze – może okazać się ulubiony fotograf w sierpniu tradycyjnie ma urlop i trzeba szukać innej osoby lub wybrać inną datę ślubu. Termin ślubu może być tożsamy z datą pierwszej randki lub pierwszych wspólnych wakacji. Każda para ma swoje kryteria w tej kwestii.

Zakazane miesiące na ślub

Panuje przesąd, że zakazanymi miesiącami na ślub są maj i listopad. W niektórych religiach są okresy, w których nie należy brać ślubu. Listopad to czas zadumy związanej z kultem zmarłych i paskudą pogodą. Nie jest dobrym pomysłem branie ślubu w długi weekend, ponieważ goście mogą mieć inne plany. O dacie ślubu w wakacje należy powiadomić kilka miesięcy wcześniej, aby goście uwzględnili uroczystość w swoich planach. Nie jest dobrym pomysłem zawieranie małżeństwa na początku września, ponieważ goście mający dzieci w wieku szkolnym mają wtedy edukacyjne wydatki. O ślubie w okresie świąt krążą różne poglądy.

Data ślubu związana z historią młodej pary

Każda para historię swojego związku –  szczęśliwe i trudne momenty. Kierując się historią swojego związku, warto ustalić termin ślubu. Jeżeli piękne wspomnienia dotyczącą konkretnego miesiąca, to znaczy, że jest idealny moment na datę ślubu.

Praktyczne podejście do terminu ślubu

Popularne jest praktyczne podejście do daty ślubu, w którym bierze się pod uwagę koszty i dostępność określonych owoców lub kwiatów. Osoby oszczędne, które po prostu chcą zawrzeć związek małżeński i nie zadłużać się na najbliższe 10 lat, wybierają okres od marca do czerwca, zanim rozpocznie się ślubne szaleństwo i ceny znów podskoczą. Ważnym aspektem przy wyborze daty ślubu jest możliwość przyjazdu gości. No i oczywiście kwestia tego, czy data nie jest zbyt blisko. Czasem warto przeliczyć, czy zdążymy wszystko przygotować. Małą podpowiedzią, nawet w organizacji last minute, jest wizyta na targach ślubnych, jeżeli oczywiście ślub nie odbywa się, np. za dwa tygodnie.

Przesądy związane z datą ślubu nie mają wpływu na trwałość małżeństwa. To, czy związek przetrwa, zależy od radzenia sobie  z codziennym życiem, od miłości i wzajemnego zaufania oraz od umiejętności rozmowy.